Libby boys place second, girls place third in District B track

Print Article

BIGFORK — The Bigfork girls won 9 of 17 events to easily take the District 7B meet on their home track.

Valkyries junior Madison Gardner won the 100, 100 hurdles and 300 hurdles and ran the opening leg on the short relay to earn the most points in the win.

Senior Gabby Eaton won the pole vault and long jump.

Eureka finished second as a team, with individual wins from Kiernan Tullis (shot put) and Jessica Wilson (triple jump).

Libby’s Emily Mossburg won the 200 and 400 on the track and the high jump in the field to help the Loggers finish third as a team.

The Thompson Falls boys got big efforts from a handful of athletes to run away with the boys team title.

Garrett Strine won the 100 and pole vault and finished top three in three other events to lead the Blue Hawks, who also got top performances in multiple events from McKenzie Holt, Kade VanElswyck, Colby Lantz and Danny Hoisington.

Libby finished second as junior Brian Peck won the 200, and the 110 and 300 hurdles.

Gavin Strom won the high jump and long jump and Tim Goodman had meet-best times in the 800 and 1,600.

Eureka took the top three spots in the shot put, led by senior Kaelan Yanak, to finish third as a team.

Saturday

Bigfork High School

BOYS

Team Totals

Thompson Falls 186, Libby 123, Eureka 119, Bigfork 93.

Events

100 — 1, Garrett Strine, Thompson Falls, 11.88; 2, Matt Farrier, Bigfork, 11.92; 3, Kainin LaFontaine, Bigfork, 12.05; 4, Casey White, Thompson Falls, 12.14; 5, Logan Kaminsky, Bigfork, 12.18; 6, Terell Helgert, Eureka, 12.22.

200 — 1, Brian Peck, Libby, 23.79; 2, Garrett Strine, Thompson Falls, 24.07; 3, Logan Nelson, Libby, 24.07; 4, Danny Hoisington, Thompson Falls, 24.29; 5, Kainin LaFontaine, Bigfork, 24.67; 6, Logan Kaminsky, Bigfork, 24.75.

400 — 1, Matt Farrier, Bigfork, 51.85; 2, Logan Nelson, Libby, 52.88; 3, Garrett Strine, Thompson Falls, 53.81; 4, Nate Tibeault, Thompson Falls, 54.41; 5, Tanner Wood, Libby, 55.75; 6, Jakeb Kindel, Eureka, 56.15.

800 — 1, Tim Goodman, Libby, 2:10.51; 2, Cory Chaney, Eureka, 2:13.18; 3, Bryant Little, Eureka, 2:13.19; 4, Bradley Stein, Eureka, 2:15.40; 5, Chandler Bower, Libby, 2:16.21; 6, Cordell Stramer, Eureka, 2:19.06.

1,600 — 1, Tim Goodman, Libby, 4:50.87; 2, Bryant Little, Eureka, 4:55.93; 3, Colby Lantz, Thompson Falls, 5:01.14; 4, Parker McConnell, Thompson Falls, 5:03.13; 5, Cory Chaney, Eureka, 5:04.69; 6, Alex Lowe, Eureka, 5:05.24.

3,200 — 1, Colby Lantz, Thompson Falls, 10:57.18; 2, Michael Diller, Libby, 11:03.15; 3, Parker McConnell, Thompson Falls, 11:09.85; 4, Anton Young, Bigfork, 11:11.48; 5, Hunter Steele, Eureka, 11:17.20; 6, Alex Lowe, Eureka, 11:19.67.

110 Hurdles — 1, Brian Peck, Libby, 15.71; 2, Ethan Olson, Bigfork, 16.20; 3, Danny Hoisington, Thompson Falls, 16.43; 4, Chet McCully, Eureka, 17.28; 5, Cody Garrison, Thompson Falls, 18.89; 6, Parker Klaus, Thompson Falls, 19.00.

300 Hurdles — 1, Brian Peck, Libby, 41.29; 2, Garrett Strine, Thompson Falls, 42.26; 3, Ethan Olson, Bigfork, 42.38; 4, Chet McCully, Eureka, 43.48; 5, Cody Garrison, Thompson Falls, 45.39; 6, Stetson Miller, Eureka, 46.00.

400 Relay — 1, Libby (Brian Peck, Logan Christensen, Logan Nelson, Gavin Strom), 45.78; 2, Bigfork, 46.19; 3, Eureka, 46.65; 4, Thompson Falls, 46.98.

1,600 Relay — 1, Bigfork (Ethan Olson, James Kerr, Logan Taylor, Matt Farrier), 3:42.17; 2, Libby, 3:48.49; 3, Thompson Falls, 3:52.49; 4, Eureka, 3:57.93.

Discus — 1, McKenzie Holt, Thompson Falls, 157-4.5; 2, Kade VanElswyck, Thompson Falls, 134-1; 3, Isaac Sturdevant, Eureka, 131-11; 4, Kaelan Yanak, Eureka, 131-10; 5, Trey McManaway, Bigfork, 122-8.5; 6, Stetson Miller, Eureka, 122-5.

Shot Put — 1, Kaelan Yanak, Eureka, 47-10; 2, Owen Davis, Eureka, 47-10; 3, Isaac Sturdevant, Eureka, 46-6; 4, McKenzie Holt, Thompson Falls, 45-7.5; 5, Stetson Miller, Eureka, 44-3; 6, Kade VanElswyk, Thompson Falls, 42-9.5.

Javelin — 1, Kade VanElswyk, Thompson Falls, 152-11; 2, McKenzie Holt, Thompson Falls, 152-10; 3, Chase Chappuis, Bigfork, 146-5; 4, Mason Davis, Eureka, 144-5; 5, Jakeb Kindel, Eureka, 142-3; 6, Cody Garrison, Thompson Falls, 136-4.

High Jump — 1, Gavin Strom, Libby, 5-10; 2, Austin Cooper, Thompson Falls, 5-10; 3, Logan Taylor, Bigfork, 5-8; 4, Chet McCully, Eureka, 5-6; 5, Bradley Stein, Eureka, 5-2; 6, Keith Johnson, Libby, 5-2.

Pole Vault — 1, Garrett Strine, Thompson Falls, 12-6; 2, Losha Schroeder, Thompson Falls, 12-0; 3, Kalvin Eaton, Bigfork, 11-6; 4, Chet McCully, Eureka, 11-6; 5, Luke Taylor, Bigfork, 11-0; 6, Cody Garrison, Thompson Falls, 11-0.

Long Jump — 1, Gavin Strom, Libby, 19-11.5; 2, Danny Hoisington, Thompson Falls, 18-0.25; 3, Eli Smith, Libby, 17-11.75; 4, Bradley Stein, Eureka, 17-10.5; 5, Nate Tibeault, Thompson Falls, 17-7.75; 6, Losha Schroeder, Thompson Falls, 17-5.5.

Triple Jump — 1, Danny Hoisington, Thompson Falls, 41-3.5; 2, Bradley Stein, Eureka, 38-7; 3, Luke Schmit, Bigfork, 38-3.5; 4, Kade VanElswyk, Thompson Falls, 38-0.5; 5, Logan Christensen, Libby, 37-11; 6, Ben Searight, Thompson Falls, 36-11.5.

Girls

Team Totals

1, Bigfork 170; 2, Eureka 142; 3, Libby 115; 4, Thompson Falls 86; 5, Troy 7.

Events

100 – 1, Madison Gardner, Bf, 13.18; 2, Jordan Nelson, Bf, 13.28; 3, Sidney Stevenson, Lib, 13.40; 4, Elizabeth Pacella, Eur, 13.58; 5, Kaylee Kronsperger, Eur, 13.70; 6, Gillian Nelson, TF, 13.75.

200 – 1, Emily Mossburg, Lib, 27.02; 2, Jordan Nelson, Bf, 27.16; 3, Sidney Stevenson, Lib, 27.40; 4, Savannah Ellcey, Eur, 28.65; 5, Haley Morgan, TF, 28.70; 6, Gillian Nelson, TF, 28.74.

400 – 1, Emily Mossburg, Lib, 1:01.68; 2, Sidney Stevenson, Lib, 1:01.90; 3, Bryn Morley, Bf, 1:02.16; 4, Jordan Nelson, Bf, 1:03.48; 5, Anya Young, Bf, 1:03.67; 6, Shae Anderson, Bf, 1:04.48.

800 – 1, Anya Young, Bf, 2:25.36; 2, McKay Guckenberg, Eur, 2:34.25; 3, Lauren Thorstenson, Lib, 2:36.35; 4, Tyann Totten, Eur, 2:42.82; 5, Sienna Utter, Eur, 2:43.74; 6, Hope Slater, TF, 2:47.27.

1,600 – 1, Bryn Morley, Bf, 5:03.00; 2, Anya Young, Bf, 5:20.86; 3, Lauren Thorstenson, Lib, 5:43.45; 4, McKay Guckenberg, Eur, 5:53.73; 5, Brooke Price, Eur, 5:54.00; 6, Tyann Totten, Eur, 5:56.14.

3,200 – 1, Lauren Thorstenson, Lib, 13:14.93; 2, Tyann Totten, Eur, 13:39.86; 3, Rachel Ribeiro, TF, 13:59.64; 4, Michelle Leonard, Eur, 14:27.99; 5, McKay Guckenberg, Eur, 14:30.77; 6, Audrey Abbott, Bf, 15:05.42.

100 hurdles – 1, Madison Gardner, Bf, 16.58; 2, Emma Gruber, Lib, 17.31; 3, Shea Meissner, Bf, 17.31; 4, Maya Stiles, TF, 17.65; 5, Isabella Hollingsworth, Lib, 17.80; 6, Zoe Reichner, Bf, 18.44.

300 hurdles – 1, Madison Gardner, Bf, 49.30; 2, Emma Gruber, Lib, 50.40; 3, Shea Meissner, Bf, 50.63; 4, Isabella Hollingsworth, Lib, 51.48; 5, Kacey VanZanten, TF, 54.49; 6, Kristen Hutz, Bf, 56.36.

400 relay – 1, Bigfork (Madison Gardner, Jordan Nelson, Shae Anderson, Haile Norred) 50.93; 2, Libby 52.62; 3, Eureka 53.82; 4, Thompson Falls 54.23.

1,600 relay – 1, Bigfork (Jordan Nelson, Bryn Morley, Shae Anderson, Haile Norred) 4:16.31; 2, Thompson Falls 4:39.54; 3, Eureka 4:40.04; 4, Libby 4:41.44.

Shot put – 1, Kiernan Tullis, Eur, 32-05.5; 2, Bailey Pardee, TF, 29-09.5; 3, Ashton McAnally, Bf, 29-07.5; 4, Haley Wilson, TF, 26-09.5; 5, Keely Dedina, Eur, 26-09.5; 6, Annalynn Stover, TF, 26-08.5.

Discus – 1, Brionna McJunkin, TF, 97-05.5; 2, Bailey Pardee, TF, 92-11.5; 3, Shae Anderson, Bf, 91-09.5; 4, Kiernan Tullis, Eur, 87-10; 5, Ansleigh Edgerton, Bf, 84-09; 6, Megan Hanson, Eur, 82-05.5.

Javelin – 1, Madison Wheeler, TF, 110-04; 2, Michelle Leonard, Eur, 99-10; 3, Karlee Frost, Eur, 99-02; 4, Tyyli Bakkila, Eur, 90-03; 5, Brionna McJunkin, TF, 90-01; 6, Olivia Short, Troy, 87-06.

High jump – 1, Emily Mossburg, Lib, 5-0; 2, Kaylee Kronsperger, Eur, 4-10; 3, Sarah Pierce, Troy, 4-08; 4, Kiernan Tullis, Eur, 4-08; 5, Sarah Detlaff, TF, 4-04.

Pole vault – 1, Gabby Eaton, Bf, 10-0; 2, Elizabeth Pacella, Eur, 8-0; 2, Abigail Creighton, Lib, 8-0; 4, Maya Stiles, TF, 7-6; 5, Madison Wheeler, TF, 7-6; 6, Kristen Hutz, Bf, 7-0.

Long jump – 1, Gabby Eaton, Bf, 15-00.5; 2, Kaylee Kronsperger, Eur, 14-09.5; 3, Gillian Nelson, TF, 14-06; 4, Elizabeth Pacella, Eur, 14-05.5; 5, Reese Nissen, Bf, 14-02.5; 6, Jessica Wilson, Eur, 13-10.

Triple jump – 1, Jessica Wilson, Eur, 32-02.5; 2, Elizabeth Pacella, Eur, 31-08.5; 3, Abby Ellison, Bf, 31-08.5; 4, Reese Nissen, Bf, 30-08; 5, Isabella Hollingsworth, Lib, 30-00.5; 6, Jaclyn Saunders, Bf, 28-09.5

Print Article

Read More Sports

STATE VB: Libby, Whitefish fall on wild day in Class A

November 14, 2017 at 5:00 am | Daily Inter Lake By EVAN MCCULLERS Special to Western News BOZEMAN — It took 10 sets of high-pressure volleyball to crack Libby. The Loggers, who by Friday evening were the last remaining team from the Northwe...

Comments

Read More

STATE VB: Libby nips Lewistown, falls to Billings Central

November 14, 2017 at 5:00 am | Daily Inter Lake BOZEMAN — Libby coach Cindy Ostrem-Johnston could identify only one silver lining following her team’s nightcap on Day 1 of the Class A state volleyball tournament. “Well, we still have a shot to co...

Comments

Read More

VOLLEYBALL: Northwest squads tip off at state

November 10, 2017 at 8:54 am | Whitefish Pilot By EVAN MCCULLERS The Daily Inter Lake BOZEMAN — Four area teams began play at the all-class state volleyball tournament Thursday at Montana State’s Brick Breeden Fieldhouse. Glacier is the Northw...

Comments

Read More

Corvallis trips Libby twice, claims Western A title

November 07, 2017 at 5:00 am | Daily Inter Lake The Daily Inter Lake BUTTE — Once beaten Corvallis pulled off the trifecta on Saturday, besting Whitefish 3-0 in a loser takes third-place match and then toppling unbeaten Libby twice, 3-2 and 3-1...

Comments

Read More

Contact Us

(406) 293-4124
311 California Ave.
Libby, MT 59923

©2017 The Western News Terms of Use Privacy Policy
X
X